سروری گفت: چرا این اقدام خوب را رئیس جمهور در دولت قبل انجام ندادند. رئیس جمهوری که اعلام می کند می خواهد فراجناحی عمل کند و منافع کشور را در نظر می گیرد چرا امروز که همگرایانش فرمان شهرداری را به دست گرفتند حضور شهردار را مناسب می داند این پارادوکس است.

 

 

محمدجواد حق شناس عضو شورای شهر تهران در توئیتی اعلام کرد رئیس‌جمهور با حضور شهردار تهران در جلسات دولت موافقت کرده است و از این پس محمدعلی نجفی می تواند در جلسات هیئت دولت حضور پیدا کند. موضوعی که تقریبا نزدیک به دو دهه است که اجرایی نشد.
در زمانی که مرحوم هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور بودند آیین نامه‌ای تدوین شد که طبق آن شهردار تهران می‌توانست در جلسات هیئت دولت شرکت کند. بعد از این تصمیم کرباسچی بدون حق رأی در جلسات دولت حضور پیدا کرد. کرباسچی اولین و آخرین شهردار تهران بود که در جلسات هیئت دولت حاضر می شد و این روند با انتخاب شهردار جدید در نخستین دوره شورای شهر تهران یعنی الویری، ادامه نیافت. شهردار بعدی یعنی ملک مدنی که باز هم از اصلاح طلبان بود نیز به جلسات هیئت دولت دعوت نشد. اختلافات و درگیری های متعددی در شورای شهر اول بر سر انتخاب شهردار و رئیس شورا موجب شد شهردار به جلسات دولت دعوت نشود. اختلافاتی که در نهایت منجر به انحلال شورا توسط وزارت کشور دولت اصلاحات شد.
یا انتخاب اعضای شورای شهر دوم احمدی نژاد به عنوان شهردار تهران معرفی شد؛ اما رئیس دولت اصلاحات از احمدی نژاد برای حضور در جلسات دولت دعوت نکرد. عمر حضور احمدی ن‍ژاد در شهرداری هم چندان نبود و خیلی زود به پاستور رفت. او نیز با شهردار منتخب همان کار را کرد که دیگران با او کردند و مانع ورود شهردار به جلسات هیئت دولت شد. وی حتی در طول دوران ریاست جمهوری خود خواهان کم شدن اختیارات شهرداری تهران شد و گفت مدیریت مترو تهران باید به دولت واگذار شود.
در آن زمان محمد خوش چهره نماینده وقت تهران و عضو ائتلاف آبادگران در واکنش به این رفتار احمدی نژاد خواستار شفاف شدن دلایل دعوت نکردن از شهردار تهران برای حضور در جلسات هیئت دولت شد و آن را برطرف کننده شائبه های سیاسی، تبلیغاتی و منفی ارزیابی کرد.
در سال ۹۲ که حسن روحانی به ریاست جمهوری رسید، محمدباقر قالیباف در اولین دیدار خود از او خواست به آیین نامه حضور شهردار در هیئت دولت عمل کند تا حضور شهردار در کابینه بتواند زمینه هماهنگی‌ های لازم میان شهرداری و دولت را در جهت رفع مشکلات مردم تهران فراهم کند.
همان زمان تعدادی از کارشناسان و سیاسیون در گفتگوهای متعددی از موافقت روحانی با حضور شهردار تهران در کابینه خبر می دادند اما در عمل این اتفاق نیوفتاد و از قالیباف برای حضور در جلسات دعوت نشد.
با پایان یافتن دوران قالیباف و انتخاب محمدعلی نجفی به سمت شهرداری تهران باردیگر بحث حضور شهردار در جلسات هیئت دولت مطرح شد و به نظر عملیاتی شده است. باید منتظر ماند و دید با همراهی و هماهنگی دولت، شهردار و شورای شهر گرهی از مشکلات شهر تهران باز می‌ شود و مردم شاهد تدبیر و امید در اداره شهرشان خواهند بود یا نه؟
 از سوی دیگر حضور شهردار در جلسات کابینه می‌تواند منجر به پیگیری و وصول مطالبات شهرداری از دولت شده موضوعی که می‌تواند بر رشد و توسعه شهر آثار بسیاری داشته باشد.
رئیس جمهور پاسخ این پارادوکس را بدهد
پرویز سروری، عضو سابق شورای شهر تهران درخصوص حضور شهردار در جلسات هیئت دولت به خبرنگار فردا گفت: این موضوع اقدام مناسبی است؛ زیرا حجم اقداماتی که شهردار تهران انجام می دهد به اندازه چند وزارت خانه است و طبیعتا هر ناهماهنگی در مرکز کشور می تواند مشکل تولید کند و از این نظر قطعا به نفع شهر و شهروندان است.
وی ادامه داد: سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا این اقدام خوب را رئیس جمهور در دولت قبل انجام ندادند. رئیس جمهوری که اعلام می کند می خواهد فراجناحی عمل کند و منافع کشور را در نظر می گیرد چرا امروز که همگرایانش فرمان شهرداری را به دست گرفتند حضور شهردار را مناسب می داند این پارادوکس است.
سروری تاکید کرد: متاسفانه بعضا منافع ملی تحت تاثیر چالش ها و رویکردهای سیاسی می شود؛ چه دو دولت گذشته و چه دولت فعلی هردو اعلام کردند حضور شهردار را ضروری و لازم می دانند؛ اما به آن عمل نکردند. ما این کار را به نفع شهر می دانیم و معتقدیم که حضور شهردار تهران در هیئت دولت می تواند هماهنگی ایجاد کند و جلوی ناهماهنگی را بگیرد.