خوزستان به همراه  هاشمی زاده معاون عمرانی استاندار،  منصور کتانباف شهرداراهواز، رییس و اعضای شورای اسلامی شهر و جمعی از مسئولین از منطقه مهدیس بازدید کردند.

به گزارش خبرکده شهری، در این بازدید پروژه های در حال اجرا، متوقف شده و معضلات مهدیس مورد بررسی قرار گرفت و پس از بازدید جلسه ای فوری به منظور رسیدگی به معضلات  کوی مهدیس در استانداری خوزستان تشکیل شد.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در این جلسه با اشاره به ساخت وسازهای غیرمجاز در شهر اهواز گفت : منطقه مهدیس جزء مناطقی است که با پروانه ساخت اقدام به ساخت وساز کرده و می بایست کلیه خدمات رفاهی به ساکنان آن تعلق گیرد.

وی به موارد مورد بحث میان شهرداری اهواز و شهرداری کارون اشاره کرد وگفت : منطقه مهدیس بر طبق تقسیمات کشوری متعلق به اهواز است  و شهرداران و فرمانداران هر دوشهر می بایست در طی این هفته کلیه موارد مورد اختلاف مانند خدمات شهری و ساخت وساز و… خود را  طی جلساتی مطرح نموده و به یک تفاهم کامل و جامع دست یابند تا شهروندان مهدیس از این بلاتکلیفی خارج شوند.

شریعتی در ادامه صحبت های خود به وجود تعاونی های مسکن در منطقه مهدیس اشاره کرد و گفت : اداره کل تعاون می بایست نظارت خود را بر نحوه انجام وظایف و پیشبرد کار در این تعاونی ها افزایش داده و این مسئله را پیگیری کند که اگر این تعاونی ها حق انشعابات را دریافت کرده اند چرا تاکنون نسبت به پرداخت آن به ادارات مربوطه اقدامی صورت نگرفته است.

وی همچنین در خصوص مسئله مدیریت واحد شهری گفت:  ما حاضریم  بصورت پایلوت در یک منطقه که زیر ساخت های آن آماده باشد مدیریت واحد شهری را اجرا کنیم و در صورت موفقیت آن را به واحد های بزرگتر تعمیم دهیم.

استاندار خوزستان در پایان صحبتهای خود ضمن ارزنده شمردن اقدام شهردار اهواز در خصوص کوی مهدیس گفت: آقای کتانباف قبل از بازدید از منطقه اطلاعات خوبی در خصوص معضلات و مشکلات پیش روی مهدیس و همچنین مساحت منطقه و اقدامات لازم انجام دادند که جای تقدیر و تشکر دارد.

در این جلسه منصور کتانباف شهر دار اهواز ضمن  تسلیت فرارسیدن ایام عزاداری حسینی گفت: ما بهترین مردمان را در ایران اسلامی ، خوزستان وبه ویژه کلانشهر اهواز داریم که  با ایثار و از خود گذشتگی ، همیشه در مسیر انقلاب و نظام  گام برداشته اند و خدمت به این مردم و ایجاد شرایط مطلوب زندگی برای آنان وظیفه مجموعه مدیریت شهری و نهادهای خدمتگزار است.

شهردار اهواز با اشاره به مهمترین قسمت های سخنان استاندار درباره کوی مهدیس گفت : با توجه به وجود چندین تعاونی مسکن در این منطقه و جمعیت کثیر ساکنان کوی مهدیس باید همه ارگانها نسبت به رفع نیازهای اولیه سکونتی از جمله زیرسازی شهری و اقدامات زیربنایی مانند شبکه آب، گاز و فاضلاب اقدام کنند.

کتانباف با تاکید بر اهتمام شهرداری بر بهسازی شبکه معابر،  زیرسازی آسفالت و جدولگذاری در کوی مهدیس گفت: امیدواریم سایر سازمانهای مربوط نیز به وظایفشان در این خصوص که شامل ایجاد انشعاب های آب، گاز و فاضلاب و روشنایی معابر است، عمل کنند.

وی در ادامه ضمن تقدیر از استاندار خوزستان عنوان کرد:  از استاندار محترم خوزستان که شرایطی را جهت بازدید کلیه مسئولین از این منطقه و تشکیل جلسه بوجود آوردند، تشکر می کنم واز ایشان و همه ی مسئولین تقاضا دارم با مشارکت همه جانبه  نسبت به رفع معضلات منطقه، اقدامات لازم را مبذول نمایند.

شهردار اهواز افزود: از ابتدای آغاز به کار بنده به عنوان شهردار اهواز بر اساس طرح جامع و تفضیلی شهر  و بازدید های میدانی ،  ۱۸ منطقه مشابه مهدیس در اهواز شناسایی شده که خارج از طرح جامع نیستند اما وضعیت خدمات شهری  آنها از متوسط خدمات شهری پایین تر است لذا همه مسولین می بایست با همکاری هم حداقل های شرایط یک زندگی عادی را برای شهروندان این مناطق تامین کنند.

وی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: تمامی سرانه های آموزشی ، ورزشی و فرهنگی، فضای سبز و … در این ۱۸ منطقه شناسایی شده است و آنچه که اولویت دارد ساخت شبکه معابر شامل زیر سازی و آسفالت می باشد، آن هم معابری که شبکه های آب و فاضلاب و گاز آن انجام شده باشد و نیاز به حفاری مجدد نداشته باشد.

منصور کتانباف ادامه داد:  مساحتی که برای زیر سازی و آسفالت و جدول گذاری خیابان های منطقه مهدیس برآورد شده، ۴۵۰۰۰ متر است که بر اساس فهرست بهای سال ۹۶ به ۴۰۰ میلیارد ریال بودجه نیازمند است.

شهردار  اهواز اظهار داشت: پیش بینی ما برای این مناطق علاوه بر ساخت شبکه معابر ، پیاده رو و کف پوش آن و ایجاد  فضای سبز در حدود ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ متر مربع شامل پارک های محله ای، منطقه ای و فرا منطقه ای ، ایجاد شبکه آبیاری با آب خام و نیز زمین های ورزشی چند منظوره و بازارچه های محله ای است که بهتر است این پروژه ها به موازات اجرای پروژه های زیرسازی و آسفالت انجام شوند.

وی یادآورشد : در حال حاضر ۱۸ بازار غیر رسمی در اهواز وجود دارد که در حال ساماندهی آنها هستیم و از استاندار محترم خوزستان می خواهیم تا منابع پشتیبان برای اجرای این طرح را در اختیار شهرداری اهواز قرار دهد.

 کتانباف ضمن تاکید بر تسریع در ایجاد شرایط مطلوب زندگی برای ساکنین منطقه مهدیس اظهار کرد: برآنیم تا طی فرایند قانونی در کوتاهترین زمان ممکن کار مناقصات را انجام دهیم و پس از انتخاب پیمانکار و دریافت تضامین لازم و با حداکثر سرعت و دقت، پروژه ها را آغاز و با کیفیت مناسب به مرحله بهره برداری برسانیم تا همگی شهروندان از فضای مناسب و شرایط مطلوب برای زندگی برخوردار شوند.

شهردار اهواز در این جلسه از عقد تفاهم نامه ای میان شهرداری و قرارگاه خاتم الانبیا خبر داد و گفت : این تفاهم نامه شامل ساخت تقاطع های غیر همسطح زیر گذر ها و روگذر ها  است که  امیدواریم به زودی به مرحله اجرا برسد.

منصورکتانباف  ضمن ابراز  قدردانی از رییس و اعضای شورای اسلامی شهر اهواز در مورد پیشرفت پروژه قطار شهری گفت : شورای شهر اهواز پیشنهاد استفاده از تامین مالی بوسیله تسهیلات بانک ها را تصویب کرد و اختیار اجرای آن را به شهرداری واگذار کرد تا بتوانیم این پروژه  را به یک سرانجام مناسب برسانیم.

وی با اشاره به این مطلب که بودجه مورد نیاز برای راه اندازی مترو اهواز مبلغی بالغ بر ۵۰۰میلیارد تومان است، عنوان کرد: جلساتی را با پیمانکار این طرح داشته ایم تا بتوانیم در کوتاه مدت خط اول آن را به طول تقریبی ۸ کیلومتر افتتاح کنیم.

شهردار اهواز با اشاره به مشکلات عمده در حمل ونقل درون شهری در اهواز گفت: ۵۷ دستگاه اتوبوس را با کمک تسهیلات بانکی خریداری کرده  و مذاکرات جهت خرید ۵۰ دستگاه دیگر  از کارخانجات وابسته به وزارت دفاع در مرحله تفاهم قرار دارد.

کتانباف از تحقیقات به عمل آمده در دوره قبلی تصدی وی در شهرداری اهواز درخصوص راه اندازی خطوط تندرو اتوبوس در شهر سخن به میان آورد و گفت: تحقیقات علمی و میدانی راه اندازی خطوط تندرو اتوبوس انجام شده است ودرحال حاضر در مرحله بازنگری است و به موازات آن جلسه ای را با شرکتی که اتوبوس های تندرو را در کشور تولید می کند، داشتیم که توافقنامه  ۱۴ دستگاه اتوبوس با شرایط تسهیلات بانکی عقد گردید.

شهردار اهواز با اشاره به پروژه های نیمه تمام در شهر اهواز گفت :  با وجود مشکلات اقتصادی که گریبانگیر شهرداری اهواز است امیدواریم با حمایت استاندار خوزستان و شورای شهر و تعامل همه دستگاهها، پروژه های نیمه تمام را به مرحله بهره برداری برسانیم.

وی در پایان با تاکید مجدد برلزوم مشارکت تمامی ارگانها در راستای ایجاد شرایط مطلوب و در خور شهروندان شریف اهوازی، ابراز امیدوری کرد: امید است  ماهم  طی خدمت پیش رو خادم خوبی برای این مردم شریف باشیم.

در ادامه این جلسه جعفر فلسفی رئیس شورای اسلامی شهر اهواز  گفت: ما می بایست با الگو گرفتن از دیگر شهرها و با هدف خدمات رسانی بهتر به شهروندان و نیز توزیع یکنواخت امکانات در کلیه مناطق و محلات شهر اهواز مناطق خود را از ۸ منطقه به ۱۲ منطقه افزایش دهیم.

وی افزود:  برای شهری مانند اهواز برای هر ۱۰۰ هزار نفر و به شرط رعایت ضوابط فنی میتوان یک منطقه را ایجاد کرد که دراینصورت و در مجموع ۱۲ منطقه خواهیم داشت.

رییس شورای اسلامی شهر با تاکید بر ضرورت حرکت به سمت مدیریت واحد شهری،  پیشنهاد راه اندازی یک منطقه به صورت پایلوت را با مدیریت واحد شهری توسط شهرداری اهواز ارائه داد.

فلسفی در پایان با توجه به تراکم ساخت و سازهای انجام شده در شهر اهواز گفت : شهرداری باید متناسب با تراکم جمعیت در هر منطقه نسبت به ایجاد امکانات تفریحی و سرگرمی مانند پارک های محله ای و افزایش و راه اندازی مراکز و مجموعه های تفریحی اقدام کند./شهرداری اهواز