به گزارش خبرکده شهری؛ شهردار بجنوردرسیدگی به مشکلات حاشیه شهر بجنورد اولویت کار شهرداری
بجنورد- شهردار بجنورد گفت: رسیدگی به مشکلات حاشیه شهر بجنورد در اولویت برنامه‌های توسعه‌ای شهرداری قرار دارد.
به گزارش خبرنگار مهر، روح‌الله براتیان شامگاه سه‌شنبه در چهاردهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بجنورد که برای نخستین بار پس از معارفه‌اش حضور یافت، با ارائه سرفصل‌هایی از برنامه‌های کاری خود طی مدت چهار سال آینده اظهار کرد: به‌منظور برقراری توازن بین تمام نقاط شهری بجنورد، توسعه و ساماندهی حاشیه شهر در اولویت نخست شهرداری بجنورد قرار دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه ساماندهی و ارائه خدمات بهتر برای حاشیه شهر بجنورد از اهمیت بالایی برخوردار است، ازاین‌رو برنامه‌های به‌طور میان‌مدت و بلندمدت انجام می‌شود.

سال آینده معابر خاکی در بجنورد وجود نخواهد داشت

شهردار بجنورد در ادامه به معابر خاکی این شهر اشاره کرد و گفت: وجود معابر خاکی در شان مرکز استان خراسان شمالی نیست ازاین‌رو با شناسایی، بازسازی تمامی معابر خاکی و جدول‌گذاری‌ها تا سال آینده به اتمام خواهد رسید.

براتیان اظهار کرد: با توجه به اینکه فصل بارندگی درراه است در حد امکان، معابر ضروری در اولویت کار قرار دارند.

وی افزود: معاون عمرانی شهرداری طی سه ماه آینده زیرسازی‌های لازم برای معابر خاکی را انجام می‌دهد تا سال آینده جشن پایان معابر خاکی را داشته باشیم.

درخواست مصوبه مبنی بر ممنوعیت جذب نیرو در شهرداری

شهردار بجنورد همچنین از اعضای شورا خواستار تصویب مصوبه‌ای مبنی بر ممنوعیت جذب نیروی انسانی به شهرداری تا چهار سال آینده شد.

براتیان گفت: باوجوداین مصوبه چنانچه کسی تقاضای کار در شهرداری را داشت، می‌توانیم ممنوعیت جذب نیرو را اعلام و تحت‌فشار قرار نگیریم.

وی افزود: بر اساس قانون نیروی‌های بازنشسته شهرداری مجدد به کار گرفته می‌شوند اما طی چهار سال آینده چنین اقدامی انجام نمی‌شود و فقط با نیروهای موجود کار را پیش خواهیم برد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر شهرداری بجنورد دارای یک هزار و ۴۵۷ نیروی رسمی، پیمانی، قراردادی و شرکتی است.

تعیین و تکلیف سرنوشت کارگران بجنورد تا یک ماه آینده

شهردار بجنورد اظهار کرد: متأسفانه کارگران شهرداری بیش از یک سال بلاتکلیف و بدون قرارداد هستند ازاین‌رو تا یک ماه آینده سرنوشت کاری آنان را تعیین می‌کنیم.

وجود سالک در حاشیه شهر بجنورد

براتیان بابیان اینکه ۱۴ کیلومتر خندق در بجنورد وجود دارد که بخش عمده آن در حاشیه شهر قرار دارد، بیان کرد: متأسفانه خندق علاوه بر اینکه زیبایی منظر شهری را از بین برده، آلودگی‌های بسیار و بهداشت عمومی را نیز تهدید می‌کند به‌طوری‌که شاهد وجود بیماری سالک در حاشیه شهر هستیم.

وی گفت: از این مقدار خندق، جمع‌آوری چهار کیلومتر آن انجام و ۱۰ کیلومتر باقی‌مانده طی برنامه چهارساله از طریق اعتبارات خارج از بودجه شهرداری انجام می‌شود.

شهردار بجنورد مطرح کرد: به‌عنوان نمونه از محل تملک و دارایی ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار برای اجرای فاز نخست از پل منطقه تا پارک آفرینش تخصیص پیداکرده است.

آب‌های سطحی معضل شهر بجنورد

این مسئول شهری بابیان اینکه آب‌های سطحی معضل بجنورد است، گفت: جمع‌آوری آب‌های سطحی از میدان دفاع مقدس تا پارک آفرینش انجام‌شده اما هنوز مسیر ارتباطی آن باقی‌مانده که در این راستا از محل تملک و دارایی اعتباراتی تعیین و به معاون عمرانی ابلاغ‌شده است.

براتیان افزود: همچنین از محل اعتبارات تملک و دارایی رقمی برای جمع‌آوری آب‌های سطحی خیابان ۱۵ خرداد و چهارراه مخابرات گذاشته‌شده که امسال فاز نخست آن برای چهارراه مخابرات اجرا و فاز دوم آن سال آینده انجام می‌شود.

بازگشایی اتوبان جوادیه

شهردار بجنورد با اشاره به بازگشایی اتوبان جوادیه گفت: با بازگشایی این اتوبان بخش عمده ترافیک باقر خان یک و دو و اسلام‌آباد برطرف خواهد شد.

براتیان اظهار کرد: اتوبان جوادیه پس از بازگشایی به اتوبان امام رضا (ع) وصل و حجم ترافیکی شما شرق بجنورد مرتفع خواهد شد.

وی درباره اتوبان ۶۲ متری گفت: قرار است در غرب اتوبان ۶۲ متری تا کنارگذر شمالی که به پلیس‌راه متصل می‌شود تقاطع غیر هم‌سطح ایجاد شود که اعتبار آن نیز از طرف تملک و دارایی پیش‌بینی‌شده است.

اجرای طرح پارکبان

شهردار بجنورد همچنین بابیان اینکه مردم بجنورد با مشکل پارکینگ در بافت میانی شهر مواجه هستند، مطرح کرد: چنانچه طرح پارکبان مجدد تا زمان پیش‌بینی مکان برای پارکینگ اجرا شود، بخشی از مشکلات رفع خواهد شد.

براتیان اعلام کرد: اگر شخصی زمین خود را تا زمان ساخت ساز به‌عنوان پارکینگ قرار دهد، می‌تواند از آن کسب درآمد کند و البته نگران تغییر کاربری آن نباشد.

مردم از خدمات حمل‌ونقل رضایت ندارند

شهردار بجنورد گفت: در حال حاضر ۳۰ درصد جمعیت شهری بجنورد از ناوگان عمومی استفاده می‌کنند اما به دلیل گستره خدمات کم، مورد رضایت مردم قرار ندارد.

براتیان اظهار کرد: با توجه به سرانه بالای سرمایه‌گذاری برای هر دستگاه اتوبوس که ۵۰۰ میلیون تومان است و سازمانی که سه ماه حقوق کارکنان خود را پرداخت نکرده امکان سرمایه‌گذاری وجود ندارد ازاین‌رو هر شرکت خودروساز خواستار تجهیز ناوگان شهری بجنورد باشد قرارداد ۲۰ یا ۲۵ ساله منعقد می‌کنیم.

تغییر ساختار اداری شهرداری بجنورد طی سه ماه آینده

وی بیان کرد: طی سه ماه آینده ساختار اداری شهرداری بجنورد در چارچوب چارت جدید اجرا می‌شود که به تصویب وزارت کشور رسیده است.

شهردار بجنورد همچنین با اشاره به احداث پارک‌های جدید بر اساس نیاز هر منطقه گفت: درگذشته هر مکان زمین وجود داشت پارک ایجاد می‌شد اما اکنون بر اساس نیاز مناطق و حتی با تهاتر زمین پارک احداث می‌شود.

احداث توتستان

براتیان بابیان اینکه در دوره قبلی مدیریت شهری خود طرح توتستان ۱۰ هکتاری در حاشیه کمربندی شمالی را ارائه داده، اظهار کرد: این توتستان تاکنون توسط فضای سبز حفظ و قلمه‌زنی آن از خرداد سال آینده آغاز و تا دو سال آینده شاهد به ثمر رسیدن آن خواهیم بود.

وی افزود: از این توتستان علاوه بر تفرجگاه مردمی می‌توان برای پرورش کرم ابریشم استفاده کرد.

رونمایی از فاز ۲ باباامان به نام شهرداری

شهردار بجنورد با اشاره به سند زمین ۳۸۰ هکتاری باغ ایلخانی جهت توسعه باباامان گفت: با حضور مقامات کشوری از این سند به نام شهرداری بجنورد و به‌عنوان فاز دوم باباامان رونمایی خواهد شد.

براتیان همچنین از احداث پلنگ دره به‌عنوان فاز سوم باباامان اعلام کرد و افزود: تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری با سپاه و حفظ ارزش‌های دفاع مقدس خراسان شمالی به‌منظور استفاده از پلنگ دره برای احداث فاز سوم باباامان منعقدشده است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ۳۰ هکتار از این منطقه درخت‌کاری شده که تا سه سال آینده شاهد رشد آن خواهیم بود.

شهردار بجنورد گفت: پس از رونمایی از سند باغ ایلخانی و به‌عنوان فاز دوم باباامان، مورداستفاده مسافران قرار خواهد گرفت و از فاز یک باباامان به خود همشهریان اختصاص می‌یابد.