مدیر امور شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد مقدس از بررسی پیش‌نویس لایحه‌ای در خصوص ساماندهی اراضی واقع در مناطق پیرامونی شهر در هفدهمین جلسه این کمیته خبر داد.
به گزارش خبرکده شهری، مریم علیزاده با اشاره به برگزاری هفدهمین جلسه کمیته بررسی لوایح شهرداری گفت: موضوع سکونت در مناطق پیرامونی شهرها و پیامدهای منفی آن همواره یکی از چالش‌های پیش روی مدیریت شهری بوده و چاره‌جویی و رفع این معضل، از جمله دغدغه‌های اصلی و سیاست‌های راهبردی دستگاه‌های اجرایی به ویژه شهرداری‌‌ها به شمار می‌رود.
وی افزود: شهر مشهد نیز همانند دیگر شهرهای بزرگ کشور، با پدیده زندگی در مناطق پیرامونی و وجود سکونت‌گاه‌های غیر رسمی روبرو است؛ بافت‌هایی که عمدتاً مهاجران روستایی و طبقه آسیب‌پذیر و کم‌‌برخوردار را در خود جای داده‌اند، خارج از ضوابط قانونی و برنامه‌ریزی‌های مصوب شکل گرفته‌اند و از نظر ویژگی‌های کالبدی، زیست‌محیطی، اجتماعی، آموزشی و همچنین برخورداری از خدمات و زیرساخت‌های شهری شدیداً دچار کمبود هستند.
رییس کمیته بررسی لوایح شهرداری مشهد با بیان اینکه یکی از عمده‌ترین دلایل گسترش مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار، عدم مدیریت زمین است، تصریح کرد: شاهد تصرف زمین‌های بزرگ واقع در بافت خالی شهر هستیم و از سوی دیگر سودجویان اقدام به قطعه‌بندی‌ و تفکیک بدون ضابطه این زمین‌ها، فروش آنها در قالب قطعات ریزدانه و ساخت و سازهای غیرمجاز می‌نمایند که نتیجه آن شکل‌گیری بافت‌های غیر اصولی بدون لحاظ امکانات و زیرساخت‌های لازم و سرانه‌های خدماتی و در نتیجه تداوم این معضل است. بر همین اساس، تعیین تکلیف زمین‌های موجود در محدوده پیرامونی شهر و تدوین برنامه‌ای برای تامین سرانه‌های خدماتی در آن لازم و ضروری است.
علیزاده اظهار کرد: در همین راستا، شورای اسلامی شهر نیز طرحی درخصوص ساماندهی اراضی واقع در محدوده پیرامونی شهر به تصویب رسانده که بر اساس آن شهرداری می‌بایست نسبت به تدوین و ارائه دستورالعمل اجرایی ساماندهی مناطق پیرامونی شهر منطبق بر طرح‌های جامع و تفصیلی و در قالب برنامه‌ها و محدوده‌های مشخص و با لحاظ بار مالی مربوطه اقدام نماید.
وی افزود: بدین منظور، مدیریت ساماندهی بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی، پس از بررسی ابعاد مختلف موضوع، پیش‌نویس لایحه‌ای را تنظیم و به این مدیریت ارسال نمود که در آن فرآیند سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و روش‌های اجرایی درخصوص ساماندهی بافت‌های خالی پیرامونی از جمله زمین ۵۰ هکتاری واقع در اراضی زکریا، شناسایی اراضی در معرض تفکیک و تخریب، ساخت و سازهای غیر مجاز، تغییر در کاربری اراضی و … به دقت ترسیم شده است.
مدیر امور شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد مقدس با اشاره به بررسی این موضوع در جلسه کمیته بررسی لوایح، گفت: با توجه به ظرفیت‌های مطلوب و موجود در قطعه زمین ۵۰ هکتاری واقع در اراضی زکریا، به عنوان یک آورده و سرمایه قابل توجه و تاثیرگذار و ضرورت استفاده بهینه از این ظرفیت برای ساماندهی مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار؛ همچنین با عنایت به دغدغه‌های مطرح شده توسط شورای اسلامی شهر، مقرر شد مدیریت ساماندهی بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی، موضوع را در قالب یک تفاهم‌نامه سه‌جانبه میان اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی (شرکت عمران و مسکن‌سازان شرق)، شهرداری و استانداری خراسان رضوی، تدوین نموده و مفاد تفاهم‌نامه یاد شده به عنوان لایحه به شورای اسلامی شهر ارسال شود.
علیزاده دومین دستور کار جلسه این کمیته را بررسی پیش‌نویس لایحه در خصوص تسهیل نحوه صدور پروانه ساختمانی عنوان کرد و گفت: با توجه به وجود گام‌های غیر ضروری و اضافی در فرایندهای صدور پروانه و پایانکار در شهرداری و دخیل شدن موضوعات مختلف اعم از آتش‌نشانی، فضای سبز، پیوست‌های زیست‌محیطی و … که زمان صدور پروانه و پایانکار ساختمانی را طولانی نموده و منجر به نارضایتی مردم شده است، اصل موضوع مورد موافقت قرار گرفت.
وی در ادامه توضیح این لایجه گفت: مقرر شد موضوع پیش‌نویس لایحه با محوریت حوزه شهرسازی و معماری و با رویکرد تهیه فلوچارت اجرایی درخصوص صدور پروانه و پایانکار، حذف گامهای غیرضروری و پس از آن تفکیک موضـوعات مربوط به آتش‌نشانی، فضای سبز و پیوست‌های زیست‌محیطی، بازنگری و اصلاح شده و سپس در قالب لایحه به شورای اسلامی شهر ارائه شود.
رییس کمیته بررسی لوایح شهرداری مشهد تاکید کرد: با اجرایی شدن این لایحه، فرآیند صدور پروانه و پایانکار ساختمانی در مناطق شهرداری مشهد مقدس، تسهیل و تسریع خواهد شد.
منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس