مدیر طرح‌های توسعه شهری شهرداری مشهد از اجرای فاز دوم طرح شهروندسپاری در این کلانشهر خبر داد.
به گزارش خبرکده شهری، مریم عرب احمدی با بیان این مطلب، گفت: فاز اول اجرای طرح شهروند سپاری مختص استعلامات الکترونیکی بود. پس از اجرای موفقیت‌آمیز آن، هم‌اکنون فازم دوم طرح شهروند سپاری شامل صدور گواهی انتقال آپارتمان به مرحله اجرا درآمده است که صدور آن به صورت الکترونیکی برای شهروندان مسیر خواهد شد.
وی بیان کرد: هم‌اکنون شهروندان می‌توانند با استفاده از یارانه شخصی در منزل و با برقراری ارتباط با اینترنت بدون مراجعه به دفاتر پیشخوان خدمات شهرسازی، ثبت درخواست انتقال آپارتمان کنند. سپس کارشناس بازدید انتخاب شده و طبق برنامه زمانبندی معرفی می‌شود.
مدیر طرح‌های توسعه شهری شهرداری مشهد ادامه داد: پس از بازدید کارشناس مربوطه، چنانچه مالک بدهی ناشی از عوارض یا تخلف نداشته باشد، گواهی صادر می‌شود.
به گفته عرب احمدی، در این روش، امکان صدور گواهی انتقال آپارتمان طی ۳ روز فراهم می‌شود.
وی در خصوص مزایای بهره‌مندی از این طرح، توضیح داد: کاهش حداکثری مراجعات مردمی به کاهش مصرف سوخت، کاهش ترافیک و کاهش اتلاف وقت و انرژی منجر می‌شود.
مدیر طرح‌های توسعه شهری شهرداری مشهد افزود: ضمن اینکه کارشناس بازدید به صورت سیستمی انتخاب می‌شود و مالک در انتخاب آن نقشی ندارد. در نتیجه با حذف تفسیرهای سلیقه‌ای از قوانین و بخشنامه‌ها، امنیت و سلامت بیشتر فرایند تضمین می‌گردد.
عرب احمدی ادامه داد: اجرای کار به صورت الکترونیک محدودیت زمانی ندارد و افراد در غیر ساعات کار اداری نیز می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند.
وی با اشاره به تحقق دولت الکترونیک، بیان کرد: با اجرای این طرح گامی در راستای اجرای سیستم مکانیزه جاع و یکپارچه و فراگیر هوشمند برداشته می‌شود.
وی با اشاره به فعالیت ۳۰۰ دفتر پیشخوان خدمات شهرسازی، افزود: پیش از این، افراد برای دریافت مجوز گواهی انتقال آپارتمان باید به دفاتر خدمات شهرسازی مراجعه و مراحل لازم را طی می‌کردند که در این روش، فرآیند صدور مجوز ۱۰ روز به طول می‌انجامید.
مدیر طرح‌های توسعه شهری شهرداری مشهد به اجرای پایلوت طرح اشاره کرد وگفت: پس از بررسی‌های لازم و رفع خطاهای احتمالی سیستم، طی ۱۰ روز آینده تمامی مناطق شهر تحت پوشش این طرح خواهد رفت.
عرب احمدی پیش‌بینی کرد با توجه به حجم بالای نقل و انتقال آپارتمان‌ها در سطح شهر مشهد، استقبال خوبی از این دسترسی جدید صورت گیرد.
وی گفت: با توجه به اینکه سیستم بر مبنای فراوانی کار و حجم بالای نقل و انتقلات تدوین شده، پیش‌بینی می‌شود استقبال از فاز دوم طرح شهروندسپاری نیز قابل توجه باشد.
منبع:پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس