رئیس شورای شهر تهران گفت: مشکلات ساختاری در نظام بودجه‌نویسی و تامین منابع و هزینه‌کرد شهرداری تهران است که طبیعتا این ساختار ظرف چندماه قابل جایگزینی نیست.
به گزارش خبرکده شهری، محسن هاشمی رفسنجانی در ابتدای چهل و پنجمین جلسه شورای شهر تهران اظهار داشت: ابتدا لازم می‌دانم از حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن با وجود مشکلات و نارضایتی‌های موجود در جامعه تشکر کنم، این حضور بار مسئولیت را بر دوش مدیران نظام سنگین‌تر می‌کند تا با اصلاح وضعیت فعلی و افزایش کارآمدی و خدمت‌رسانی از نارضایتی شهروندان بکاهند.
وی تصریح کرد: باتوجه به فرایند بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق و صحن علنی شورای شهر تهران و انتشار برخی آمارها و تحقیق‌ها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی باید نکاتی را مطرح کنم که اصلاح نظام مدیریت مالی و تامین و تخصیص اعتبارات شهرداری و مدیریت شهری تهران، فرایندی پیچیده و حساس است که از یکسو باید هدفمند و با سرعت و شتاب مناسب و در عین حال باید حساب‌شده باشد تا به بی‌ثباتی ساختار و آسیب‌دیدن امنیت روانی کارکنان و فعالان در حوزه شهرداری نینجامد و سرمایه اجتماعی مدیریت شهری را دچار خدشه و کاستی نسازد.
هاشمی ادامه داد: بنابراین دامن زدن به انتظارات نظام مالی مدیریت شهری به صورت دفعی و یک شبه اصلاح شود، تنها به سرخوردگی جامعه و افزایش شکاف شهروندان و مدیریت شهری می‌انجامد، اصلاحات باید مستمر و گام به گام باشد چرا که اصلاحات دفعی و یک شبه قابل تداوم نیست و روندی شتاب‌زده و ناپایدار است و نباید با دامن زدن به این تلقی که مدیریت شهری جدید با فعالیت‌های مذهبی، دینی و انقلابی مخالف است به سرمایه اجتماعی و ثبات شهرداری آسیب زده شود.
رئیس شورای شهر تهران افزود: سیاست شورای شهر پنجم و مدیریت شهری تهران، ساماندهی اعتبارات فرهنگی و اجتماعی و شفاف‌سازی در تامین و تخصیص بودجه است و این سیاست نباید به مخالفت با فعالیت‌های مذهبی در سطح شهر تعبیر شود. در شرایط فعلی دستگاه‌های متعدد و موازی در حال فعالیت فرهنگی، مذهبی در سطح شهر تهران هستند و عدم ساماندهی این فعالیت‌ها می‌تواند موجب موازی‌کاری، اتلاف منابع و ایجاد رانت و حیف و میل بیت‌المال شود.
وی تصریح کرد: قانون تکالیف و وظایف دستگاه‌های مسئول را در حیطه فعالیت‌های خود مشخص کرده و متاسفانه اکنون بسیاری از وظایف و تکالیف قانونی مدیریت شهری بر زمین مانده است که باید این فعالیت‌ها را اولویت‌بندی کرده و براساس منابع و اعتبارات پیگیری شود.
هاشمی بیان کرد: در این میان نباید به مدیریت شهری اتهام مخالفت با فرهنگ دینی زده شود و نه به جامعه مذهبی اتهام رانت‌خواری، اینگونه رویکردها به جای حرکت به سمت وحدت، شکاف اجتماعی را در جامعه عمیق‌تر می‌کند.
رئیس شورای شهر تهران در پایان گفت: مشکلات ساختاری در نظام بودجه‌نویسی و تامین منابع و هزینه‌کرد شهرداری تهران است که طبیعتا این ساختار ظرف چندماه قابل جایگزینی نیست و به همین دلیل کار شورا در بررسی و اصلاح لایحه بودجه و راستی‌آزمایی اعمال سیاست‌های مدیریت شهری در بودجه کار را دشوار می‌کند و به نتیجه رسیدن آن، تلاش بیشتر اعضای شورا و مسئولان شهرداری و صبوری بیشتر افکار عمومی را می‌طلبد.