به گزارش خبرکده شهری هدف گذاری شهرداری منطقه۴ بر مبنای توزیع عادلانه پروژه های عمرانی و خدماتی در سطح محله های مختلف و توسعه همه جانبه منطقه است. امجدی شهردار این منطقه، در گفتگویی به تشریح برنامه‌های عمرانی و خدماتی پرداخته است.
هدف گذاری شهرداری منطقه۴ بر مبنای توزیع عادلانه پروژه های عمرانی و خدماتی در سطح محله های مختلف و توسعه همه جانبه منطقه است. اکبر امجدی شهردار این منطقه، در گفتگویی به تشریح برنامه‌های عمرانی و خدماتی پرداخته است:
یکی از چالش های اصلی محدوده منطقه۴ وجود بخش عمده ای از بافت فرسوده شهری است، در این ارتباط چه برنامه هایی پیش بینی شده است ؟
نزدیک به نیمی از بافت فرسوده در منطقه ۴ قرار دارد که شامل ۴۳درصد از کل این بافت شهری است. ۳۲۰ هزار نفر در این منطقه ساکن هستند که برای ارتقای زندگی و گشایش شریانهای حیاتی شهری ۲۵ مسیر گشایی در آن انجام خواهد شد. این تعداد مسیر گشایی از مجموع نزدیک به ۶۰ مسیر گشایی در کل شهر است که نشان از اهمیت مسیرگشائی ها در این منطقه دارد.
باتوجه به اینکه یکی از ماموریتهای اصلی شهرداری در حوزه خدمات شهری است، برنامه های منطقه۴ در این راستا چگونه طرح ریزی شده است؟
خدمات دهی در هر منطقه شهری به نسبت موقعیت آن و نوع بافتی که وجود دارد متفاوت خواهد بود. بر اساس وجود بافت فرسوده متمرکز و کمبود فضای سبز در چند محور خدمات دهی را دنبال می کنیم و درصدد ارائه کامل خدمات شهری هستیم.
توسعه فضاهای سبز شهری یکی از مطالبات اصلی شهروندان است،دراین زمینه چه اقداماتی اجرا میشود ؟
یکی از مهم ترین برنامه هایی که شهرداری منطقه ۴ به دنبال آن است رفع نیازهای فضای سبز شهروندان ساکن منطقه ۴ است. بر این اساس ۵ پارک جدید ماه آتی به صورت همزمان به بهره برداری خواهد رسید. پارک های شهید سربازی، حکیم نباتی، ستارخان، کاج و خلبان پارک های جدیدی هستند که با هزینه ای بالغ بر ۱۵میلیارد ریال به بهره برداری می رسند.
پروژه های عمرانی بهره برداری شده و در حال احداث را تشریح فرمایید:
شهرداری منطقه ۴ برای سال جاری ۴۲ پروژه عمرانی، خدماتی و گردشگری را با اعتبار ۵۴۰میلیارد ریال پیش بینی نموده است که بخشی از آنها در دهه مبارک فجر امسال به بهره برداری رسید و بخشی دیگر در حال تکمیل است.
برای کانال ستارخان ۴ میلیارد تومان هزینه شده که با همت شهرداری منطقه ۴ در ۳ ماه به اتمام رساندیم.
بازسازی مقبره آیت الله انگجی، پست برق خادم گمرک، بازسازی نورپردازی پل میدان جهاد، ۳ دهنه پل عابر گذر پیاده خیابان شهیدان ذاکر و کفسازی و پیاده روسازی در سطح منطقه و ساماندهی روشنایی میدان آذربایجان جزو پروژه هایی بود که انجام دادیم.
در مورد سایر پروژه های در دست اجرا هم توضیح دهید؟
باند کندرو خیابان ستارخان، ایستگاه آتش نشانی فلکه معلم، استخر ستارخان، بهسازی و ساماندهی مهرانه رود، مسیرگشایی امتداد حجتی به چایکنار، بازسازی دو سالن چندمنظوره الغدیر، ورزشگاه شهید قویدل و چندین و چند طرح دیگر از جمله پروژه هایی است که در دست اجرا است.
پارک بزرگ تبریز ظرفیتی بزرگ برای تامین نیازهای تفریحی و فضای سبز غرب تبریز محسوب می شود، در این راستا چه اقداماتی انجام پذیرفته است؟
پارک بزرگ برای شهرداری منطقه ۴ یک فرصت بزرگ است. در حال نهایی کردن طراحی این پروژه هستیم و با تمام توان به دنبال عملی کردن این طرح هستیم. این پارک در ۶۰۰ هکتار اجرایی می شود اما یکی از مهمترین مسائل حفظ حالت ارگانیک پارک است. شهرداری در این پارک خدمات شهری و امکانات رفاهی به شهروندان ارائه می دهد اما به بافت سنتی و طبیعی فضای سبز این منطقه آسیبی وارد نخواهد شد.
با توجه به وجود ابنیه تاریخی و خانه های قدیمی در این منطقه برای تبریز ۲۰۱۸ و بازسازی این خانه ها چه برنامه ای دارید؟
برای تبریز۲۰۱۸ بدنبال افتتاح موزه امیر کبیر هستیم اگر مشکلات پیش رو حل شود می توانیم چند خانه تاریخی را برای بازدید مسافران ۲۰۱۸ آماده کنیم.
بازسازی پل آجی چای هم با همین هدف صورت گرفته و در حال حاضر این پل یکی از جاذبه های گردشگری منطقه است. توسعه امکان تفریحی و کافی شاپ در اطراف این هتل از برنامه های آتی این منطقه است.
مهمترین اولویتهای شهرداری منطقه۴ در سال ۹۷ کدام است ؟
توجه به مسیرگشائی ها ، توجه به خدمات محله ای و پیگیری مطالبات شهروندان، تکمیل پروزه های در دست اجرا و در نهایت جلب رضایت و ارتقای رفاه و آسایش شهروندان اولویت های شهرداری منطقه۴ برای سال آتی است./شهریارنیوز