به گزارش خبرکده شهری، مهندس اسکندرپور خاطرنشان کرد: در گذشته محلات به شکلی طراحی می شدند که ارتباطات اجتماعی تا حد زیادی افزایش می یافت، اما متأسفانه تغییر کاربری‌هایی که در نظام شهرسازی جدید اتفاق افتاد باعث شد این نظام اجتماعی تغییر کند.
وی افزود: امروزه به علت مجموعه‌های آپارتمانی، شهروندان نمی‌ توانند با یکدیگر تعاملات محله‌ای مطلوبی برقرار کنند و باید تلاش کرد تا با ایجاد پیاده راه ها، محل های تجمع و … فرصت تعامل و گفتگو را بین شهروندان ایجاد کرد.
شهردار شیراز؛ با اشاره به این مطلب که اگر گردشگری وارد اصفهان شود حداقل دو ساعت می تواند به پیاده روی بپردازد گفت:متأسفانه ما در شیراز برای شهروندان و گردشگران چنین فرصتی را نداریم و اکثر مسیرها به وسیله خیابان‌ها و ماشین‌ها قطع می شوند.
مهندس اسکندرپور تصریح کرد: معمولا در شهرهای بزرگ این نقصان را با ایجاد پیاده راه ها یا ساخت مکان هایی که امکان گرد هم آمدن شهروندان فراهم شود جبران می کنند.
وی از مساجد و خانه‌های محلات به عنوان یکی ازعناصر و اماکن مهم فرهنگی- اجتماعی نام برد و افزود: شهرسازی‌های جدید برگرفته از طرح تفصیلی وارداتی می باشد و ما در شهرک ها و شهرهای بزرگ از سمت فضاهای جمع گرایی به سمت فضاهای فرد گرایانه رفته‌ایم .
این مقام مسؤول خاطرنشان کرد: رویکرد جدید شهرداری این است که با ایجاد شهری انسان محور، تا جایی که می تواند شهروندان را با مسایل شهری و اجتماعی درگیر کرده و حضور جدی شهروندان را در تصمیم گیری ها افزایش دهد.
رییس حوزه علمیه مدرسه خان نیز در این دیدار خطاب به شهردار شیراز گفت: امیدوارم همه مسؤولان زیر سایه رسول الله بیاندیشند و مسیر صحیحی برای رستاخیز اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ملت به دست بیاورند و شما نیز در همه امور موفق بوده و خداوند مسیر روشنی را برای رسیدن به اهدافتان مقدر فرماید.
آیت الله ملک حسینی تصریح کرد: کلمه شهر انسان محور کلمه بسیار زیبا و جذابی هست و سیاست گذاری بر پایه این کلمه به حق هم درست و هم متفاوت با گذشته است.
وی افزود: گاهی شرایط نادرست است اما عملی که در آن شرایط انجام می شود درست است. اما در برخی موارد زمینه های موجود و زیرساخت ها درست بوده لیکن کارهای انجام شده در آن بستر غلط است و مواردی نیز پیش می آید که متأسفانه که هر دو غلط یا هر دو درست است.
رییس حوزه علمیه مدرسه خان خاطرنشان کرد: طی دهه های گذشته در دنیا مفهوم شهر دگرگون شده و به دنبال آن بسترهای ساخت و ساز شهری نیز تغییر پیدا کرده است. اما بسیاری از مدیران و عاملان در شهرها بر پایه این سیاست غلط، به درستی عمل کرده و سیاست های صحیحی اتخاذ کرده اند.
آیت الله ملک حسینی توضیح داد: گاه بعضی ها می گویند مگر شیراز چقدر پل می خواهد و علیرغم ساخت پل ها ترافیک از اینجا به آنجا منتقل شده است و احساس می کنند سیاست تصمیم گیرنده های قبلی بر پایه عمران شهر بوده و عمران انسانی حاصل نشده است.
وی افزود: با توجه به تغییر مفهوم شهر در تصمیم هایی که در گذشته گرفته شدند درست بوده اند. بنابراین ارزیابی ها باید پس از تحلیل سیاست های خاص هر دوره صورت بگیرد تا خدای نکرده عمل گذشتگان مورد نقادی غیر منصفانه واقع نشود و فقط سیاست آن نقد شود.
رییس حوزه علمیه مدرسه خان یادآور شد: شهر انسان محور یک مفهوم قرآنی است و خداوند در قرآن می فرماید به این شهر سوگند بعد به سرعت در آیه دیگری آمده است که شهر لایق سوگند نیست و تنها شهری که انسان در آن ورو بکند آنهم انسان پاک، شهری شایسته سوگند است.
وی تصریح کرد: در واقع هر شهری که به خاطر ارتفاع برج و باروهایش از دور قابل مشاهد باشد یا به خاطر سرسبزی باغات، استادیوم ها، پارک ها، ساختمان ها و خیابان هایش از آسمان چشم نواز به نظر برسد شهر نیست، زیرا آنچه که اهمیت دارد انسان و شهروندان یک شهر است.
رییس حوزه علمیه مدرسه خان، ضمن تحسین گذشتگانی که شیراز را پیرامون حرم شاهچراغ (ع) ساخته اند گفت: شهردار مجری و شورا پارلمان یک شهر است و اگر قرار است شهری توسط آنها ساخته شود باید مردم همه در جوار هم قرار گرفته و شهر نیز در جوار یک حقیقت عالیه و معنوی واقع شود.
آیت الله ملک حسینی با اشاره به این مطلب که در نگاه قرآن تنها شهر انسان محور به عنوان شهر شناخته می شود گفت: فرهنگ صرفا در تعامل انسان با انسان مطرح نمی شود و عبادت و ارتباط انسان با خدا قله اوج فرهنگ است. پس شهر هنگامی شهر است که حیثیت معنوی و فرهنگی آن در مرحله اول توجه قرار گیرد.
رییس حوزه علمیه مدرسه خان ضمن تشریح شیوه های صحیح مدیریت در شهر ها گفت: شهر پاک و سالم شهری است که مدیریتش بر اساس مغفرت باشد و در مدیریت مغفرت؛ بخشش و تطهیر دو اصل اساسی هستند.
آیت الله ملک حسینی افزود: اگر قانون نباشد معصیت و سپس بخشش و تطهیر اتفاق نمی افتد. وقتی می توانید تشخیص بدهید که چه چیزی درست یا نادرست است، پس معلوم می شود قانون و نظارت هم وجود دارد در واقع اگر نظارت وجود نداشته باشد، معصیت کشف نمی شود. از سوی دیگر رصد و تذکر نیز دارای اهمیت است. چون اگر نظارت باشد اما شما به فرد نگویید که اشتباه کرده است وی برای اصلاح و بازگشت به بدنه جامعه امید و راه حلی ندارد.
وی تأکید کرد: از سوی دیگه چون انسان جایز الخطا است، نباید بخاطر خطایی او را برای ابدیت از شکوفایی محروم و مسیر مغفرت و بازگشت او از یک انتخاب غلط به سوی انتخاب درست مسدود شود.
رییس حوزه علمیه مدرسه خان یادآور شد: در بحث مدیریت گاهی می بینید قانون نیست اما گاهی قانون هست اما نظارت نیست در برخی موارد نیز نظارت هست اما تذکر نیست و زمانی تمام اینها هست اما مغفرت نیست و درختی طیبه است که این چهار عنصر به طور همزمان در آن باشد و در سایه این عناصر است که یک شهر انسان محور شکل می گیرد.
آیت الله ملک حسینی خطاب به شهردار شیراز گفت: زمانی که شما که از پیاده رو سخن می گفتید منتظر بودم ببینم از فضای فرهنگی چگونه یاد می کنید که خوشبختانه متوجه شدم از مسجد و مسجد محوری که مهمترین شاخص انسان محوری است یاد کردید.
وی با ذکر این مثال که شهر ری را به دور حرم مطهر شاه عبدالله عظیم (ع) ساخته اند گفت: بر اساس آیات قرآن اگر قرار است شهری ساخته شود به یک محور معنوی و تکیه گاه نیاز دارد تا ضعف ها به قوت و افسردگی ها به نشاط تبدیل شود. یعنی یک اتفاقی باید بیافتد تا مردم همه در جوار هم باشند ولی شهر در جوار یک حقیقت متعالی شکل بگیرد.
رییس حوزه علمیه مدرسه خان عبادت را قله اوج و فرهنگ دانست و تصریح کرد: اگر انسان بی عبادت باشد فاقد منش و فرهنگ انسانی می شود و نکته اساسی این است که فرهنگ صرفا در تعامل انسانها با یکدیگر معنی نمی شود وعبادت و بندگی انسان نسبت به پروردگار است که موجب غنای فرهنگی او می شود، بنابرین شهر زمانی شهر است که حیثیت فرهنگی اش اولین اولویت باشد و اگر تبدیل به دومین اولویت شد نمی توانید آن را شهر انسان محوری بدانید.
آیت الله ملک حسینی با بیان اینکه افرادی که با خدا ارتباط می گیرند، باید آنها را انسان لایق احترام بشماریم و اجازه ارتباط آنها را با یکدیگر بدهیم افزود: هر چه انسانها به سمت انسان شدن بیشتر بروند ارتباط آنها با خداوند شیرین تر، جذاب تر و تعامل آنها با یکدیگر بیشتر می شود اما اگر انسانها به سمت پستی و شرارت بروند تعامل آنها با یکدیگر نیز کاهش یافته و تعامل حیوانی بین آنها افزایش پیدا می کند، پس باید انسان برتر در محوریت قرار گیرد.
وی یادآور شد: تنها انسان خدا محور است که می تواند شهر کامل را بسازد و تمدن انسانی زمانی ساخته می شود که شهر انسان محور شما یک انسان خدا محور داشته باشد.
رییس حوزه علمیه مدرسه خان در بیان تفاوت های آرزو و هدف گفت: اگر انسان دید که چیزی به مثابه یک نقطه پیش رو دارد اما ظرفیت ها و استعدادش هرگز مناسب آن نیست این می شود آرزو، بنابراین باید در ذهن خود تفکیک کنید که آیا این مفهومی که در ذهن من شکل گرفته یک آرزوی دست نیافتنی است یا یک هدف است.
آیت الله ملک حسینی افزود: در مسیر تحقق آرزوها باید ظرفیت ها را دید، عوامل و زمینه ها را سنجید و آنگاه است که آرزو تبدیل به هدف می شود.
وی یادآور شد: وقتی چیزی تبدیل به هدف شد انسان برای رسیدن به آن برنامه ای دارد و اگر چیزی تنها در حد آرزوست به سرعت انسان آن را به سوی تحلیل می برد. بنابراین باید آرزوها را خردتر و آنها را تبدیل به یک هدف معقول کرده تا بتوان برایش برنامه ریزی کرد و با همت به سمتش گام برداشت.
رییس حوزه علمیه مدرسه خان تصریح کرد: همه ما آمیخته با اشتباهات و اصلاحاتی هستیم پس لازم است که اشتباهات دیگران را بزرگ نکرده و از سایر امتیازات او چشم پوشی نکنیم. بنابراین باید ارزیابی شما از گذشته بر مدار سیاست پیشینیان باشد تا خدای نکرده انتقاد نادرست از افراد باعث نشود که حق آنها ضایع شود. بنابراین اگر در جایی اشتباهی می بینید آن را اصلاح کنید و اگر درست است آن را تمجید کنید و به گونه ای با انصاف رفتار کنید که حق کسی ضایع نشود.
وی در پایان سخنانش یادآور شد: شهردار یک کلانشهر بودن شغل بسیار سختی است و شما نیاز دارید که در مسیر این مسؤولیت، مشاوران و یارانی برگزینید اما بخاطر داشته باشید، کسی که خواهان رشد و ترقی است باید از بین افراد لایق گزینش بکند و اگر باندگزینی کرد، نیمی از ظرفیت هایی را که باید به دست بیاورد از دست می دهد.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز