رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری یزد درباره فعالیت‌های سازمان برای آماده‌سازی شهر در ایام نوروز گفت: کار را از مهر ماه و با برنامه‌ریزی برای واکاری درختان سطح شهر آغاز کردیم و برنامه‌ریزی برای کاشت گونه‌های مختلف گیاهی (که گونه های غالب استان یزد بودند) در۱۵۰ خیابان یزد انجام گرفت.
به گزارش خبرکده شهری «محمد صفدرپور» با بیان اینکه برای بهبود رشد و توسعه فضای سبز نیاز به استفاده از کود مرغوب بود، گفت: ۲۰۰۰ تن کود برای درختان خریداری و بین مناطق فضای سبز توزیع کردیم.
این مقام مسئول با اشاره به کاشت بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار درختچه در سطح شهر گفت: رز مینیاتوری، نسترن و… از جمله این درختچه‌ها بودند.
شروع زیباسازی با پاک کردن نازیبایی‌های شهر
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری یزد با اشاره به اینکه زیباسازی سطح شهر را از مهر ماه شروع کردیم، افزود: این کار را با از بین بردن نازیبایی‌ها آغاز در مرحله اول، تابلوهایی که شهر را نازیبا کرده بود را حذف کردیم. در همین راستا از آذر ماه و با هماهنگی ارگان‌های متعدد ۸۰ درصد خیابان‌های سطح شهر را تحت پوشش این طرح قرار دادیم و اقدام به حذف تابلوهای مذکور کردیم.
المان‌هایی برای زیباتر شدن شهر
صفدرپور با اشاره به المان‌های نصب شده در سطح یزد گفت: المان دوچرخه، فلاور باکس‌ها، تونل‌های گل، المان‌های خوش آمدگویی شهر یزد از جمله مهم‌ترین آنها بودند.
وی درباره ۶۰ المان دوچرخه‌ای که در نقاط مختلف سطح شهر نصب شده گفت: تمامی مراحل طراحی، ساخت و رنگ‌آمیزی این دوچرخه‌ها در کارگاه شهرداری صورت گرفته و بنا به جانمایی انجام شده، در سطح شهر نصب شد. وی همچنین افزود: تنها ۱۱ المان شهری، خارج از شهر یزد تهیه شده بود.
یکی از المان‌هایی که به طور ویژه مورد استقبال شهروندان قرار گرفت المان تونل گُل بوده که به تونل آرزوها معروف و در مجموع به طول ۲۲ متر در چهار محل نصب و با ۱۳۰۰ گلدان و ۶۰۰۰ بوته گل تزئین شد. این مقام مسئول حوزه زیباسازی شهرداری درباره دیگر گلکاری‌های سطح شهر گفت: ۱۰۰۰ سطل گل، به صورت دیوارکوب اجرا شد که ساخت و رنگ‌آمیزی در کارگاه‌های شهرداری انجام شد. علاوه بر آن تعداد ۱۵ عدد فلاورباکس با تنه درختان طبیعی کاشته و نصب شده است.
وی با بیان اینکه موضوع نورپردازی را نیز با جدیت انجام دادیم، افزود: بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ گوی نور در سراسر شهر نصب شد. همچنین بخش مهمی از نورپردازی، پیگیری برای نورپردازی ساختمان ادارات مختلف بود که با موفقیت انجام شد. وی درباره نورپردازی بافت تاریخی گفت: این کار توسط بخش خصوصی انجام و پنج منطقه شهر نورپردازی شد.
رنگ‌آمیزی استاندارد سطح شهر
صفدرپور با اشاره به اهمیت رنگ‌آمیزی سطح شهر گفت: امسال رنگ‌آمیزی‌ها متفاوت از سال‌های گذشته انجام شد.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری یزد درباره مراحل رنگ‌آمیزی شهر گفت: قبل از خریداری رنگ، چندین جلسه با اساتید دانشگاه در زمینه روانشناسی و کیفیت رنگ برگزار کردیم و نوع رنگ و کیفیت آن، تعیین و خریداری شد.
وی بیان کرد: پس از خریداری رنگ و انجام آزمایش‌ها و بررسی کیفیت، رنگ خریداری شده جهت انجام عملیات رنگ‌آمیزی در اختیار پیمانکاران قرار داده می‌شد.
این مقام مسئول با بیان اینکه تمام گاردریل‌ها و نرده بلوارها و جداول خیابان‌های اصلی رنگ‌آمیزی شد، افزود: در بلوار جمهوری و آزادگان به دلیل اینکه ورودی شهر بودند از رنگ‌های تمام براق و برای دیگر خیابان‌ها از رنگ‌های نیمه براق استفاده کردیم.
پروژه‌های اجرایی توسط سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری یزد
صفدرپور با اشاره به اجرای پروژه‌های قابل توجه توسط سازمان گفت: یکی از پروژه‌های خاص ما در بلوار جمهوری بود. پس از اصلاح روشنایی بلوار جمهوری، خاکریزی، تسطیح و کاشت گونه نسترن در این بلوار از کارهایی بود که توسط شهروندان نیز بسیار مورد توجه قرار گرفت و این اقدام تا چهارراه حکیمیان نیز ادامه می‌یابد.
وی درباره یکی دیگر از پروژه‌های سازمان در سال گذشته گفت: کاشت ۱۰ هکتار فضای سبز در پارک ۲۰۰ هکتاری بلوار نصر بود که به مناسبت روز درختکاری و در پویش مردمی «درختی برای آینده» حدود ۲۰۰۰ اصله درخت، در آن کاشته شد.
همچنین اولین سمپوزیوم خشت خام و نیز اجرای آب‌نمای نوشتاری گذر مازاری‌ها و نصب المان‌ها و ساماندهی فضای سبز این گذر از دیگر پروژه‌های ما بود که پشتیبانی و کارهای اجرایی آن بر عهده سازمان سیما، منظر و فضای
سبز شهری بود.
وی همچنین گفت: پروژه مبلمان و نورپردازی پارک میدان باغ ملی با بودجه ۱۰۰ میلیون تومان از جمله پروژه‌هایی بود که در ایام عید اجرا شد.
این مقام مسئول ادامه داد: یکی دیگر از اقداماتی که قبل از نوروز انجام شد ایجاد کمپ اسکان مسافران بود. دو کمپ امامزاده سیدجعفر و پارک کوهستان، کمپ‌های اصلی شهر یزد بودند که مدیریت کمپ پارک کوهستان به صورت کامل به‌وسیله سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری صورت پذیرفت.
وی با اشاره به اینکه احداث این دو کمپ، حرکت مثبتی بود، افزود: در پارک کوهستان انواع امکانات از نان گرم گرفته تا صبحانه داغ و پتو و روفرشی تامین شد و در ایام عید، روزانه در حدود ۲۰۰۰ نفر اسکان داده شدند و در نتیجه خدمات‌رسانی در دیگر اماکن عمومی، بهتر و بیشتر انجام شد.
صفدرپور با اشاره به همکاری مجموعه شهرداری یزد با شهرداری‌های حمیدیا و شاهدیه که ورودی یزد هستند، گفت: این دو شهرداری همکاری بسیار خوب و مثبتی با ما داشتند که کمال تشکر را از آنها داریم.
هزینه یک و نیم میلیارد تومانی برای زیباسازی شهر
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری یزد با بیان اینکه در اسفند ماه سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای زیباسازی شهر تخصیص داده شد، افزود: یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از این مبلغ تاکنون هزینه شده است.
وی با بیان اینکه کار زیباسازی شهر هیچگاه متوقف نمی‌شود، گفت: ساماندهی تابلوهای سطح شهر و حذف دیوارهای نازیبا از جمله کارهایی است که امسال انجام می‌دهیم تا برای عید آینده آماده شویم. همچنین باید تقویمی تهیه شود تا کارها را طبق روال انجام دهیم و در نتیجه با کمبود زمان و فرصت روبرو نشویم.
وی در انتها با استقبال از نظرات نخبگان در راستای زیباسازی شهر گفت: نخبگان و صاحب‌نظران در عرصه زیباسازی شهر، با مراجعه به روابط عمومی شهرداری می‌توانند طرح‌های جدید و ویژه‌ی خود را به ما منتقل کنند و همکار ما در این زمینه باشند.