مدیرکل نظارت و هماهنگی امور خدمات شهری شهرداری قم از استقبال موکب داران عراقی از آموزش‌های شهروندی شهرداری قم در حوزه بهداشت خبر داد.
به گزارش خبرکده شهری؛ سید محسن میرهادی در حاشیه پیاده روی اربعین به بیان خدماتی که شهرداری قم به زائران سیدالشهدا در مسیر نجف تا کربلا ارائه می‌دهد پرداخت و اظهار داشت: با توجه به برنامه‌ریزی انجام‌شده امسال برای چهارمین سال شهرداری قم در کنار موکب‌های ایرانی مخصوصاً موکب مسجد مقدس جمکران قم و موکب حرم حضرت معصومه (س) و دیگر موکب‌های ایرانی که از عمود ۱۰۷۰ شروع می‌شود به ارائه خدمات به زائران می‌پردازد.
وی به لزوم فرهنگ‌سازی در حوزه بهداشت و نظافت در مسیر پیاده روی نجف به کربلا پرداخت و افزود: در جهت ارتقاء بهداشت و رعایت نظافت مسیر و لزوم فرهنگ‌سازی در این حوزه شهرداری قم نظافت و مدیریت بیش از ۱۰۰ عمود را به عهده داشته و این مسیر از عمود ۱۰۷۰ تا عمود ۱۲۰۰ است.
مدیرکل نظارت و هماهنگی امور خدمات شهری شهرداری قم تعداد افراد در حال خدمت را ۸۰ نفر اعلام و تصریح کرد: دو دستگاه ماشین جمع‌آوری حمل پسماند و یک دستگاه بابکت برای پاک‌سازی طول مسیر به کمک این تیم ۸۰ نفره به عراق انتقال داده‌ شده تا در نظافت مسیر و موکب‌های ایرانی کمک‌ کننده باشد.
وی به لزوم فرهنگ‌سازی در حوزه بهداشت توجه و بیان کرد: مسئله بهداشت در ۱۰ روزی که زائران مسیر نجف تا اربعین را طی می‌کنند مورد توجه ویژه قرار گرفته و شهرداری قم امسال با رویکرد متفاوت در کنار نظافت مسیر به مسئله آموزش نیز پرداخته است.
میرهادی از جانمایی و تحویل تعدادی سطل کارتن پلاست در طول مسیر و موکب‌های این مسیر خبر داد و گفت: سطل‌های کارتن پلاست برای جمع‌ آوری ظروف یکبار مصرف در مسیر قرار گرفته و در کنار آن تعدادی بنرهای فرهنگی با موضوع نظافت و بهداشت با سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در مسیر نصب‌شده است.
وی با اعلام استقبال موکب داران عراقی از آموزش‌های شهروندی در حوزه بهداشت ادامه داد: در کنار نصب بنر و جانمایی سطل‌های کارتن پلاست تعداد قابل‌ توجه ای بروشور و تراکت نیز بین زائران توزیع‌ شده تا در کنار هماهنگ‌سازی با موکب‌های جمکران، حرم حضرت معصومه (س) و موکب اهالی قم جهت نظافت و پاک‌سازی مسیر به مسئله آموزش نیز پرداخته باشیم.
مدیرکل هماهنگی و نظارت بر امور خدمات شهری شهرداری قم از استقرار تعدادی از نیروهای شهرداری در کربلا نیز خبر داد و خاطرنشان کرد: تعداد ۱۵ نیرو انسانی و تعدادی تجهیزات مورد نیاز پاکسازی نیز در کربلا معلی و در جوار موکب‌های ایرانی و حرم مطهر مشغول به نظافت هستند.
وی به دیگر خدمات شهرداری قم اشاره و عنوان کرد: ۵۰ دستگاه اتوبوس در مرز مهران برای انتقال زائران به پایانه‌های مهران به مرز در حال خدمات‌رسانی بوده و همچنین یک دستگاه آمبولانس و یک دستگاه ماشین آتش‌نشانی نیز در مرز مستقر شده است که در مدیریت کامل شهرداری قم است.
میرهادی خدماتی که در استان قم نیز به مسافران و زائران حرم حضرت معصومه در اربعین ارائه می‌شود را تشریح و ابراز کرد: با توجه به موقعیت استان قم و قرار گرفتن در مسیر مواصلاتی ۱۷ استان، شهر نیازمند ارائه خدمات ویژه‌ای به مسافران و زائران ایرانی و خارجی که از مسیر قم رد می‌شوند و گاهی توقف دارند، است.
وی از تشکیل ستادهای هشتگانه در سطح شهر خبر داد و تأکید کرد: در این ستاد هشتگانه موضوعات برپایی ایستگاه‌های پذیرایی، موضوع اطلاع‌رسانی در مبادی ورودی شهر به هسته مرکزی مورد توجه قرار داده و در حوزه ایمن سازی و آتش‌نشانی آماده‌باش کامل است.
مدیرکل نظارت و هماهنگی امور خدمات شهری شهرداری قم گفت: موضوع ایمنی در مبادی شهرها، حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران زیر نظر این ستادها بوده و آمادگی ۱۰۰ درصدی در استان وجود دارد و نگرانی در این حوزه در استان قم نداریم.
وی موضوع بعدی را پیاده‌روی نمادین در بلوار پیامبر اعظم (ص) در روز اربعین دانست و عنوان کرد: این پیاده‌روی به‌صورت رسمی اعلام نمی‌شود اما معمولاً مردم به‌صورت خودجوش این حرکت نمادین را انجام می‌دهند و از حرم مطهر حضرت معصومه (س) تا مسجد مقدس جمکران را پیاده طی می‌کنند که شهرداری آمادگی کامل را برای ارائه خدمات به شهروندان را دارد.
میر هادی ادامه داد: موضوع حمل‌و نقل، ایمنی و آتش‌نشانی و همچنین آماده‌سازی سرویس‌های بهداشتی بین راه برای بلوار پیامبر اعظم(ص) و پیاده‌روی روز اربعین در دستور کار قرار گرفته و تمهیدات لازم در جهت حفظ نظم شهری و کنترل ناهنجاری‌ها کاملاً اندیشیده شده است.
وی به اسکان زائران و مسافران در مصلی قدس نیز اشاره و خاطرنشان کرد: اسکان و پارکینگ مورد نیاز زائران در مصلی قدس کاملاً برنامه‌ریزی‌ شده و زائران مشکلی در خصوص استفاده از پارکینگ و اسکان نخواهد نداشت.