مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد از نظارت و کنترل نقشه‌های پایه اراضی توس و قرقی با مقیاس دقیق یک‌پانصدم خبر داد.
به گزارش خبرکده شهری ، محمدجواد رجاییان با اشاره به انعقاد قرارداد بهنگام‌سازی نقشه محدوده قانونی و حریم شهر مشهد در سال ۹۵ گفت: در راستای به‌روزرسانی نقشه پایه شهر مشهد و انجام عملیات عکس‌بردای هوایی در محدوده قانونی و حریم شهر و عملیات زمینی تولید نقشه‌های محدوده مورد نظر، همچنین دستیابی به نقشه یک‌پانصدم، پروژه عکس‌برداری رقومی سال ۱۳۹۵ از سطح شهر مشهد در دستور کار سازمان قرار گرفت.
وی اظهار داشت: به منظور استفاده مدیریت شهری از نقشه‌های یک‌پانصدم پایه شهر و به‌ویژه نقشه‌های دو محدوده توس و قرقی به مساحت ۴۰۰۶ هکتار، عملیات تهیه عکس‌های هوایی در قالب ۳۳۳ شیت نقشه انجام شد که پس از تایید فنی و در مرحله بارگذاری ۱۱۰ لایه اطلاعاتی بر روی سیستم‌های عملیاتی مانند زیرساخت داده‌های مکانی SDI، نظارت و کنترل دقیقی از سوی کارشناسان متخصص سازمان بر روی نقشه‌ها انجام می‌شود.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد در ادامه به برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های نقشه‌های یک‌پانصدم اشاره کرد و افزود: این نقشه‌ها پایه بیشتر تصمیمات و سیاست‌گذاری‌هاست؛ زیرا نقشه بزرگ‌مقیاس شهری دارای مقیاسی دقیق بوده و میانگین خطا در این نقشه‌ها ۱۰سانتیمتر است که در مقایسه با سایر نقشه‌های موجود از محل، دقت به مراتب بالاتری دارد.
رجاییان ادامه داد: از سویی دیگر، این نقشه‌ها حاوی اطلاعاتی ارزشمند برای بسیاری از سیستم‌های عملیاتی مدیریت شهری نظیر سیستم یکپارچه شهرسازی، سامانه‌های فضای سبز و… است و نظارت و کنترل دقیق این نقشه‌ها با استفاده از زیرساخت RTK سازمان فاوا انجام شده است.
وی در خاتمه ضمن اظهار امیدواری درباره اجرای نهایی پروژه‌های بهنگام‌سازی نقشه یک‌پانصدم شهر مشهد و نقشه یک‌دوهزارم حریم شهر بیان کرد: امید است با مساعدت‌ها و همراهی مسئولان ارشد مدیریت شهری، خروجی‌های ارزشمند این پروژه‌ها به سرانجام رسیده و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
منبع:پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد