معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز گفت: مدیریت شامل چهار رکن برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، رهبری و هدایت و نهایتا کنترل و ارزیابی است؛ اما مهم‌ترین رکنی که بر پایه آن سایر ارکان مدیریتی نیز شکل می‌گیرد، رکن برنامه‌ریزی است.
به گزارش خبرکده شهری ، دکتر ابوالقاسم ابراهیمی گفت: بدیهی است اگر بخواهیم از منابع موجود استفاده بهینه داشته باشیم باید از برنامه‌ریزی بهره ببریم. اما باید توجه داشت که هر چقدر سازمان‌ها پیچیده‌تر می‌شوند، نوع برنامه، تکنیک‌ها و فناوری مورد نیاز آن نیز تغییر خواهد کرد و پیچیده‌تر می‌شود
وی به اهمیت آمار و اطلاعات در یک برنامه‌ریزی بهینه اشاره کرد و افزود: تصمیم‌گیری لازمه مدیریت است و لازمه تصمیم‌گیری داشتن اطلاعاتی است که حاصل پردازش داده‌ها و اطلاعات باشد. بنابراین اهمیت و ضرورت موضوع داده و پردازش آن داده‌ها در قالب اطلاعات دقیق، عامل سرنوشت‌سازی در یک تصمیم‌سازی درست است.
ابراهیمی با بیان اینکه دنیای امروز سرشار از متغیرهایی است که دائما در حال تغییر هستند و بر روی عملکرد مدیریتی سازمان‌ها اثر می‌گذارند، به نقش برنامه‌ریزی در این روند اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه دنیای امروز دائما در حال پیچیده‌تر شدن است، بسیاری از برنامه‌ریزی‌هایی که به صورت سنتی انجام می‌شود در عمل اتفاق نمی‌افتد.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز تصریح کرد: یعنی آنچه که با دیدگاه پیش‌تدبیری و تجویزی در ذهن برنامه‌ریزان می‌آید و تبدیل به اوراق برنامه می‌شود، قبل از اینکه پیاده‌سازی شود، دنیای پیرامون تغییر کرده و نیاز به برنامه‌ریزی مجدد دارد.
وی ادامه داد: به همین دلیل شاید به نظر برسد که برنامه‌ریزی، خیلی نمی‌تواند در مدیریت شهری اثربخش باشند؛ اما به‌ صورت علمی ثابت شده است که سازمان‌ها، شرکت‌ها و نهادهایی که برنامه‌ریزی داشتند در مواجهه با تهدیدهای محیطی، نسبت به رقیبی که برنامه‌ریزی نکرده است، موفق‌تر عمل می‌کنند؛ باوجود اینکه بسیاری از برنامه‌ها محقق نمی‌شود.
ابراهیمی افزود: در واقع همان بخش از برنامه‌ها که محقق می‌شود می‌تواند دستاورد بسیار ارزشمندی را ایجاد کند و همه آن بخش‌هایی از برنامه که محقق نشده است را تحت تاثیر خود قرار دهد.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز به ضرورت برنامه‌ریزی در سازمان‌هایی با رویکرد مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: وقتی با یک سازمان کوچک روبه‌رو هستیم، هم سرعت متغییرها کمتر است و هم سرعت تغییر متغیرها. بنابراین معمولا سازمان‌های کوچک، قابل برنامه‌ریزی هستند.
ابراهیمی تصریح کرد: اما در مورد سازمان‌هایی از جنس شهرداری که مدیریت شهری را انجام می‌دهند، با توجه به عوامل متعددی که روی این پدیده اثر می‌گذارند و با توجه به اینکه این پدیده‌ها با هم ارتباط سیستمی دارند و دارای روابط متقابل و روابط اثرگزاری بینابینی هستند، تعداد متغیرها بیشمار خواهد بود؛ لذا پویایی سیستم باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و تغییرات متغییرها در برنامه‌ریزی لحاظ شود. بنابراین رویکرد و نگاه سیستمی در برنامه‌ریزی شهری یک ضرورت‌ است
وی با بیان اینکه سوال اساسی در حوزه مدیریتی این است که چرا با وجود صرف هزینه‌های مادی، وقت و پتانسیل زیاد، برنامه‌ها محقق نمی‌شوند، توضیح داد: در نظام اقتصادی شرکت‌های آمریکایی بخش خصوصی، ۸۵ درصد از برنامه‌ها، به چهار دلیل محقق نمی‌شوند عدم انتقال چشم‌انداز به پرسنل و افرادی که قصد دارند برنامه را پیاده‌سازی کنند؛ عدم همسویی اهداف سازمان‌ها با اهداف پرسنلی و فردی؛ عدم پایبندی مدیریت ارشد به برنامه و در نهایت وصل نبودن برنامه‌ها به بودجه و منابع موجود؛ از دلایلی است که برنامه‌ریزی‌ها را با شکست مواجه می‌کند.
ابراهیمی به جایگاه برنامه‌ریزی در مدیریت شهری شیراز اشاره کرد و گفت: در شهرداری شیراز واحد برنامه‌ریزی از اوائل دهه ۸۰ در قالب مدیریت برنامه‌ریزی مشغول کار بود که به دلیل اهمیت موضوع در دهه ۹۰ به سطح معاونت ارتقا پیدا کرد. یکی از وظایف این معاونت این است که برنامه‌های بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت را برای مدیریت شهری شیراز فراهم کند.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز به برخی موفقیت‌های این معاونت در حرکت بر پایه اطلاعات و برنامه‌ریزی در مدیریت شهری شیراز اشاره کرد و توضیح داد: یکی از سوالات مدیران شهری این است که در هریک از مناطق شهر شیراز، انجام چه نوع پروژه‌های خدماتی در اولویت قرار دارد.
وی ادامه داد: برای این منظور مطالعات نیازسنجی در سطح شهر انجام دادیم و براساس شاخص‌های تعیین‌شده، میزان دسترسی شهروندان هر محله را به مواردی همچون فرهنگسرا، ورزشگاه و فضای سبز و … استخراج کردیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز تصریح کرد: براساس این مطالعات، محلات شیراز در هر سرفصل، در بخش‌های برخوردار، نیمه‌برخوردار، کم‌برخوردار و بسیار ضعیف قرار گرفتند.
ابراهیمی ادامه داد: بر مبنای این اطلاعات هم اکنون می‌دانیم هر یک از مناطق شهری، نیازمند کدام امکانات خدماتی هستند. بنابراین می‌توانیم برنامه‌ریزی داشته باشیم که اگر بخواهیم به شاخص‌های سرانه برخورداری مطلوب مردم از فضاها نزدیک بشویم، باید منابع محدود را در کجا و به چه صورتی، سرمایه‌گذاری کنیم.
وی ادامه داد: به عنوان مثال سرانه مطلوب این است که هر شهروند با ۱۵۰۰متر پیاده‌روی بتواند به یک بوستان مناسب دسترسی پیدا کند. بر این مبنا کلیه محلات شهر شیراز ارزیابی شد و مشخص شد که چه تعداد از محلات در این خصوص بسیار محروم هستند و اولویت بسیار زیادی وجود دارد که در آن‌ها فضای سبز احداث شود.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز به مدیریت شهری مشهد نیز اشاره کرد و گفت: شهرداری مشهد در زمینه برنامه‌ریزی بسیار موفق عمل کرده است؛ به گونه‌ای که در جلسات کلان‌شهرها، در بسیاری از زمینه‌ها، از الگوی مشهد در برنامه‌ریزی و مدیریت شهری یاد می‌شود.
وی افزود: خیلی از موضوعات و تجربیات برنامه‌ریزی که در یک سازمان و نهاد به ثمر می‌رسد، در مناطق دیگر نیز قابلیت پیاده‌سازی دارد. لذا انتشار تجربیات کلان‌شهرهای موفقی همچون مشهد، منجر به هم‌افزایی می‌شود و می‌تواند برای همه جامعه اسلامی ما مفید باشد.