عضو شورای شهر تهران گفت: شهرداری لیست بدهی‌ها را منتشر کند و همچنین شهرداری تهران ۲۰ هزار میلیارد تومان به بانک شهر بدهی دارد.

به گزارش خبرکده شهری ، محمود میرلوحی در حاشیه جلسه علنی امروز شورای شهر در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه شهردار اسبق تهران اعلام کرده است شهرداری ۵۲ هزار میلیارد بدهی ندارد، گفت: در خصوص بدهی‌ها تذکر دادم و در کمیسیون برنامه و بودجه نکاتی داشتیم و قرار است پیروزحناچی شهردار تهران گزارش رسمی بدهی‌ها را منتشر کند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا تاکنون لیست بدهی‌ها را منتشر نکردید، گفت: از زمان آقای نجفی، افشانی وحناچی موانعی وجود داشته است اما لیست بدهی‌ها وجود دارد در شرایطی هستیم که شورا می‌خواهد از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی دعوت کند و همچنین اوراق قرضه منتشر کنیم. بدهی‌های شهرداری باعث شده که نتوانیم خیلی اقدامات انجام دهیم و مدیریت قبلی در حق ما کم‌لطفی می‌کند.

میرلوحی با بیان اینکه در ۶ الی ۷ ماه گذشته گزارش بدهی‌ها را آماده کرده‌ایم و روی میز بنده است، گفت: این گزارش به امضای برخی از مدیران شهری از جمله زریر نگین تاجی.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا برای انتشار بدهی‌ها معذور هستید، گفت: از لحاظ اقتصادی درست نیست. هر چند که شاخص‌ها متفاوت است. به عنوان مثال دولت مرکزی آمریکا ۲۲ تریلیون بدهی دارد و هنوز هم قلدری می‌کند.

میرلوحی در پاسخ به این سوال که چرا هر زمان رقم‌های متفاوتی برای بدهی‌ها اعلام می‌کنید، گفت: جمع‌آوری بدهی‌ها زمان‌بر است، بدهی بانک‌ها، پیمانکاران و احکام قضایی را داریم. مدیران سابق می‌گویند بدهی ندارند اما بدهی وجود دارد به عنوان مثال فاینانس خارجی برای پروژه صدر گرفته‌اند و مراجعه نکرده‌اند، ما با بانک‌ها گفت‌وگو می‌کنیم و توانستیم ۷۰۰ میلیارد اوراق مشارکت ایجاد کنیم.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری به بانک شهر ۲۰ هزار میلیارد بدهی دارد، گفت: همین موضوع بهانه‌ای می‌شود که بانک مرکزی و سایر شهرداری‌ها بگویند شهرداری تهران سهم خود را گرفته است. البته بانک شهر به پروژه خط ۶ مترو تزریق مالی می‌کند.

وی در خصوص لیست پیمانکاران یکی از شهرداری طلب دارد، گفت: در حال تهیه این لیست هستیم.

به گفته میرلوحی، پیروز حناچی شهرداری تهران باید لیست بدهی‌ها را منتشر کند و رقم دقیق بدهی‌های شهرداری ۵۶ هزار میلیارد تومان است.

وی در پاسخ به این پرسش که شهرداری برای پرداخت حقوق پرسنل وام دریافت کرده است، گفت: در دوره ما این اتفاق نیفتاده است، خزانه واحد برای جلوگیری از نشتی‌ها ایجاد کرده‌ایم.

میرلوحی در خصوص هولوگرام، گفت: هزار میلیارد هولوگرام را راستی‌آزمایی کردیم، ۴۰۰ میلیارد آن متوقف و بخشی از آن ابطال شد.

به گفته عضو شورای شهر، روزانه ۱۷ میلیارد تومان سود بانکی بدهی‌های شهرداری است.

وی در پاسخ به این پرسش که برای پرداخت دیون شهرداری چه برنامه‌ای دارید، گفت: در برنامه سوم توسعه، این موضوع دیده شده و برنامه‌ریزی کرده‌ایم اگر برنامه‌ریزی نداشته باشیم خطرناک است.